ROCK - METALOVÉ BOHYNĚ

ROCK - METALOVÉ BOHYNĚ

Rock a metal býval dosti často doména zejména mužů, ale hudba se neustále vyvíjí a role ženy hudebnice se v posledních několika desetiletích výrazně zvýšila v rámci všech žánrů – dnes je to citelné domnívám se nejvíc. V současnosti jsou ženy buď na popředí s organizováním nových směrů nebo jsou průvodkyněmi a stálicemi některého z hlavních proudů. Po delším pátrání rozhodl jsem se složit seznam těch aktuálně (světově) nejlepších žen v undergroundu, hardrocku, metalu a vzdát těmto ženám tak pomyslný hold.

Mnoho žen v rocku a metalu sbírají obrovské množství pozornosti jen díky jejich nepřehlédnutelnému fyzickému vzhledu (někdy jen pouhou image), ale i za opravdový talent. Od zpěvu, křiku po instrumentální zdatnost. Ženy ve světově nejhlasitějších žánrech, ty největší a nejhlasitější. Ano, nevejdou se sem "všechny", proto se omlouvám příznivcům všech těch ostatních, ovšem jestli ta vaše zde je či není, otázka zni naprosto jednoduše -

 

 

 

"Jaká je ta vaše Bohyně?"

(pro jednoduší načítání tak dlouhé stránky, jsou videa jako odkaz, dány vždy ve JMÉNĚ dotyčných - otevírat jako samostatné okno.)

 

AMY LEE

Amy Lee se stala idolem pro nespočet nadějných zpěvaček, skladatelek a pianistek po celém světě.

Americká zpěvačka se stala v rocku nejvlivnější ženou s vydáním průlomového alba kapely Evanescence-Fallenv roce 2003. Její vystoupení na téma"Bring Me to Life","My Immortal""Call Me When You’re Sober" a mnoho dalších hitů, jí udržují v záři reflektorů již deset let. Spolu s ní i gotická krása a nezaměnitelný talent opečovávajíc až fanouškovský kult, který téměř nemůže soupeřit s žádnou jinou aktivní hudebnicí dodnes.

 

 

 

 

 

ANGELA GOSSOW

Když Arch Enemy přivítají německý export v podobě Angeli Gossow do náruče, popularita kapely vyletěla vzhůru. Nazývejte to náhodou, říkejte tomu osud, ale Angelinina dodávka divokého zpěvu připomínajíc upraveného Jeffa Walkera.

Zatímco jiné atributy Arch Enemy náhle vybuchují úspěchem, smrtelně dobrý vzhled Angeli není jen tím, co děla tohle spojení tak jedinečné. Skupina s nádechem death melodického metalu se dostává mnohem více na vnější okraj své existence a díky Angele Gossow je kapela jako element na jevišti více hrozivá. Mentalita zpěvačky pomáhá oddělit Arch Enemy od zbytku haldy.

 

 

 

 

 

SHARON DEL ADEL

Zpěvačka kapely Within Temptationa rockovou bohyní u mnohých lidí na celém světě. Je to celkem jednoduché proč. Sharonin hlas je dech beroucí a ona sama je neuvěřitelně zdatnou skladatelkou.

Holandská zpěvačka hraje v kapelách už od svých čtrnácti a za ta léta nasbírala setsakra zkušeností. Vlastní mezzo-sopránový rozsah a zní jako klasicky školená zpěvačka, ale ve skutečnosti se může pyšnit statusem samouk. Její epické či uklidňující polohy hlasu docílila Sharon den Adelz denního cvičení tří až čtyř hodin, což dokazuje, že praxe jí činí opravdu perfektní.

 

 

 

 

 

CRISTINA SCABBIA

Italští Lacuna Coil kombinují heavy metal, alternativní hudbu a gothic rock do velmi jedinečného zvuku společně do čela vystupující Cristinou.

Její hlas pomáhá tomu, aby se každá nahrávka stávala unikátní a díky proplétání mužského elementu v podobě chraplavého Andrea Ferroa, je výsledek dynamicky fascinující. To může být myšlenka na souvislost s hlasovou polohou death metalu a metalcoru, kde si zpěvačka pohrává s postavami hodného a zlého poldy. V Lacuna Coil se zaměřují na nejvyšší kvalitu dynamiky. Scabbiin hlas přináší klidnější až éterickou náladu a přivádí posluchače do uvolnění před agresivním aspektem vstupující do hry.

 

 

 

 

OTEP SHAMAYA

Otep Shamay je jedna z těch více známých žen v metalu. Otep je kapela, která prorazila s jejich spastickou nepředvídatelností psaní písní a emocionálními vokály zpěvačky.

Frontmanka je známá pro zařazení do škatule nesnesitelných skřeků, výkřiků a více mluveného slova u vokálních partů, které přinášejí ještě více (pro někoho) dementních prvků z už tak vyšinuté hudby. Shamaya je otevřeně lesbička a vegetariánka krom extreme metalové frontmanky. Slouží jako vzor těm ženám, které mohou bojovat v otázkách sexuality a mužích dominující v oblasti metalu.

 

 

 

 

 

LZZY HALE

V očích veřejnosti jsou Halestorm stále ještě relativně mladá kapela, ale je pravda, že v době vzniku mě osobně bylo sedmnáct. Frontmanka Lzzy Hale psala původní hudbu společně se svým bratrem – bubeníkem Arejayem už ve třinácti, aby následně o rok později vznikl Halestorm.

Na dosud dvou celovečerních studiových deskách, Lzzy přináší prazvláštně najamovaný mix hard rocku a to i po stránce kytary a především zpěvu. Její skladba "Love Bites (So Do I)" jí pomohla v letošním roce stmelit titul v cenách Grammy – za nejlepší Hard rock / Metaloví výkon. Krásná Lzzy už za sebou má hodně zkušeností a ještě nežli opustila svých krásných dvacet let, už tehdy si jí fanoušci nechali zakořenit jako skalní bohyni.

 

 

 

 

MARIA BRINK

Zpěvačka z In This Moment se stala jednou z několika málo nejpopulárnějších žen v moderním metalu vůbec. Je snadno pochopitelné proč, ta oblíbenost nespadá jen v to, že se na Brink hezky dívá, ale fanoušci už vědí, že jakási ohromující krása není tím hnacím motorem.

Možná že vlastní nejpozoruhodnější talent ve schopnosti rozšířit nebo snížit své lyrické hřiště. Maria hlasem vystřeluje nahoru a dolů, zatímco křičí ve skladbách "The Gun Show" nebo "Blood", vytváří velké oblouky s přesahem. Brink také vlastní hlásek popové hvězdičky, který je schopna integrovat do jak lehčího, tak do heavy poloh nastavenými řezy v In This Moment.

 

 

 

 

ALISSA WHITE-GLUZ

The Agonist jsou melodic death metalová kapela z Kanady. Alissa jí žene čistým hlasem a využívá i více chaotických prvků z hudby kapely, což je osvěžující slyšet, neboť toho extrémního vokálu je někdy až moc.

Alissin talent uvolňuje kapelu k dělání si toho, co sama uzná za vhodné, neboť zpěvaččin rozmanitý hlas zvládá vše, co na ní kapela hodí. Malá představa o tom, jak různorodé schopnosti tato žena má, může být její vyplňující přizvání na jednom vystoupení kapely Nightwish, kdy zastoupila nemocnou zpěvačku Annete Olzon v minulém roce.

 

 

 

 

 

TARJA TURUNEN

Operní zpěvačka Tarja Turunen je nejlépe známa pro její téměř desetileté působení u symfonického power metalovhé uskupení Nightwish pocházejícího z Finska. Co je nejpůsobivější, že před vstupem do kapely, Tarja na hevy metal moc nebyla.

Kapela se k ní přiblížila, protože moc dobře věděla, že Tarja je velmi dobrou zpěvačkou. I když velmi dobrou, není dostatečně výstižné spojení pro její prvotřídní talent. Nightwish tak pomáhají nastavit cestu pro to, co by se stalo, když se spojí metal se symfonií a to s Tarjou do čela. Dnes se zpěvačka zabývá především svou úspěšnou sólovou kariérou.

 

 

 

 

 

ORIANTHI

Osm a dvacetiletou Orianthi mnoho z vás rozpozná pokud jste viděli dokumentární film k turné Michaela Jacksona z roku 2009. Popová zpěvačka a především bravurní kytaristka. Neusnula na vavřínech a do současné doby vydala tři sólová alba a je členkou kapely na šnůrách Alice Coopera.

Jestli to stále nebudí dojem, Orianthi se na pódiu setkala s kytarovým virtuosem Stevem Vaiem a mezi to všechno, stíhá psát hudbu pro televizi a videoherní průmysl. Životopis by měl být zpravidla omezen na jednu stránku, ale u téhle mladé ženy, se to bude muset zlomit.

 

 

 

 

 

EMILY ARMSTRONG + SIOUXSIE MEDLEY

Dead Sara se může pochlubit ne jednou, ale hned dvěma ženami. Pod vedením frontmanky Emily Armstrong, Dead Sara debutovala své eponymní album v minulém roce a rozpoutala některou z nejvíce čistých a energických škál rocku v rádiích.

Na fenomenální jevištní přítomnosti, dělá tuhle kapelu křížence Iggyho Popa a Kurta Cobaina. Hlasem pak Armstrongová vydává infekčně hřejivou polohu, následně pak foukající do vašich ušních bubínků nereálné výkřiky = na druhou. Kytaristka Siouxsie Medley, také kombinuje půvab a talent, své riffy pak vedeně pumpuje hlava nehlava.

 

 

 

 

 

MARIQUEEN MAANDIG

Předtím, nežli se nám vdá za duchovního otce Trenta Reznora z Nine Inch Nails, stála Mariqueen za dreampopovou kapelou West Indian Girl. Její vlivy z této skupiny vytvářejí žíravou atmosféru z temnějšího Reznorova období, projektu – How To Destroy Angels.

Její hedvábně klidný hlas, pomáhá nastavovat étericky náladovou kaši, stanovenou ať už Reznorem, Atticus Rossem nebo Robem Sheridanem. Od roku 2010 stihla pod hlavičkou HTDA vydat letos novou desku a s West Indian Girl to po letošní sezóně bude album již třetí. Je jisté, že můžeme očekávat další a další materiál. Je oblíbená díky hrátkám s posluchači, kdy vaši pozornost zavede do nejzazších koutů propastí mysli.

 

 

 

 

SIMONE SIMONS

Holandská symphonic metalová kapela Epica, se chlubí svou bohyní - mezzo-sopranistkou Simone Simons. V pouhých dvaceti osmy letech, Simonsová vytvořila zatmění v metalovém světě na deset let se svým operním hlasem.

Původně se jmenující uskupení Sahara Dust, se pod názvem Epica vynořuje v roce 2002, kdy záhy na konci roku kapelu opouští primární zpěvačka  Helena Michaelsen (Trail of Tears) a je nahrazena dosud neznámou Simone Simons. Uchopené kormidlo směřuje na klasický symfonický aspekt metalové hudby a díky hřejivému zpěvu Simonsové se Epica stává ikonou, která vydala pět alb a příští rok, by se mělo dostat na to šesté.

 

 

 

 

EMMA ANZAI

Příběh baskytaristky Emmy Anzai ze Sick Puppies je docela zajímavý. Kapela vnikla tehdy, když ona a aktuální frontman Shimon Moore si oba rezervují stejnou zkušebnu pro dobu studií na vysoké škole. Rozhodli se společně pro jam a kapela byla na světe.

Emma vzala práci v telemarketingu aby pomohla zafinancovat prvé EP kapely a její oddanost zaplatila velké dividendy. Australská skupina začala chrlit pozitivně stoupající značku tempa alternativního rocku a získala podporu hravých Emmyných rytmů.

 

 

 

 

 

 

MORGAN + MERCEDES LANDER

Metal Kanadských Kittie nechal každého klesnout na kolena, když debutovali s albem Spit v roce 1999. Při uvedení zmiňované desky bylo Morgen tehdy sedmnáct, zatímco mladší sestře pouhých patnáct let a to některé písně byly psány v době, kdy byli ještě mladší.

Je jasné, že ve svých začátcích to bylo hodně o dospívajících pocitech úzkosti, raná léta kapely spolu se sestrami Landerovými nechávající proudit svou nenávist. Spit je trochu chaotický, ale je to nejlepší způsob, jak v důsledku bezohledné povahy, vyjádřit své dospívání. Jak roky plynou, Morgan vyrostla do podstaty opravdové role frontmanky pro Kittie a zobrazuje i zralejší psaní písní. I Mercedes sílí v okovech jako doprovodná zpěvačka.

 

 

 

 

KAT KATZ

Ječící siréna Kat Katz je jednou z nejmocnějších žen na světě, která stojí za mikrofonem. Inspirující se u Thorr's Hammer frontmankou Runhildou GammelsæterKatz vyvinula pronikavé výkřiky a níže položené hrdlo už na střední škole.

Její styl přinesl obrovskou postavu pro grind veterány Agoraphobic Nosebleed, doom titány Salome a dokonce i Pig Destroyer při hostování na deskách v roce 2004 a 2012. Kat vypadá jako neškodné dítko, s postavou jemné struktury, ovšem je to dobré kouzlo jak někoho zmást. Zpěvačka vám bude trhat hlavu s velkou mírou agrese, až se vám do ní dostane skrze uši.

 

 

 

 

 

KOREY COOPER + JEN LEDGER

Skillet se můžete spolehnout ne na jednu, ale opět na dvě nadané ženy ve svých řadách. Korey Cooper hraje rytmickou kytaru, na klávesy a poskytuje doprovodné vokály, zatímco Jen Ledger poskytuje oporu na bicí a taktéž doprovází zpěvem.

Přestože ani jedna z dam nejsou zakládajícími členkami, jeden by to těžko tvrdil neznaje lépe minulost zakladatelů, jejichž indukce projektů minulých, nebyla tak valná. Korey se stala součástí v 1999 a její vokály vytvářejí hřejivý kontrast mezi drsným hlasem Johna Coopera. Když k tomuto rychlíku přiskočila i Jen, vokály dostaly rázem větší hloubku a kompliment.

 

 

 

 

 

CARINA ROUND

Věnujte jí větší pozornost. Carina Round spolupracovala s Maynardem Jamesem Keenanem v rámci projektu Puscifer od alba “C“ Is forCarina je všestrannou hudebnicí, jejíž hudba překračuje žánry.

Jakmile jí poznáte, dýchne na vás skutečný talent a ví to i Keenan, proto si Carin drží, byť kapela s dlouhou historií funguje jen na částečný úvazek. Carina Round je také dokonalou skladatelkou, její nádherné Tigermending je nejnovější čtvrté sólové vydání, což dokazuje o jedinečném využití svého souboru dovedností, které by mohly napájet jakoukoliv kapelu. Krom sólové tvorby a spolupráci s Puscifer, vydala Carina minulý rok album s kapelou Early Winters.

 

 

 

 

KRISTEN MAY

Zatímco Krtisten May může být známá nejlépe až dnes jako novou zpěvačkou Flyleaf, ona sama je na hudební scéně téměř deset let. Její příspěvky zhodnotila v rockové kapele Vedera a v úrocích dosáhla univerzálnosti ve zpěvu, hraním na kytaru a klavír při rozpětí tří alb, než se skupina rozpadla.

May má neuvěřitelný hlas, který činí hladký přechod nejen pro ty, co jsou v kapele, ale zejména pro fanoušky. Energie, kterou přináší do Flyleaf, je v live show výbušná a může být osvěžujícím kopem, vdechnouce nový život kapele a snadno rozhodí i nejzarytější skeptiky v davu.

 

 

 

 

 

JULIE CHRISTMAS

Pro ty, kteří hledají bizarní a skvěle řemeslně odvedenou práci po experimentálně metalové stránce, může být záhadná Julie Christmas vaší novou závislostí.

V Brooklinu (NY), stála Julie po krk v bahnité metalové soustavě Made Out of Babies, se kterou vytvořila tři dlouho hrající desky. Před zahájením sólové kariéry, si ještě vokálně odskočila k super kapele Battle of Mice, kteří se více pohybují v post-metalu. Ačkoliv už není obklopená svými bývalými kamarády – realizátory, Julie vytvořila své největší díla patrně až z příchodem svého osobního debutu. The Bad Wife – stačí mu naslouchat, návyková kvalita, která se stala až příliš zřejmá.

 

 

 

 

DORO PESCH

Doro postavila své jméno na více tradičním heavy metalu s Warlock písněmi jako "I Rule the Ruins" nebo "All We Are". Její hlas byl agresivní, když to hudba vyžadovala, ale vedle toho sloužil i ten s andělskou září. S takovou to směsí, pak Doro Pesch stoupala do výšin v sólové kariéře a přineslo to i nějaké ty právní problémy s kdysi domovskou kapelou.

S tuctem alb pod jejím titulem, Doro stále oslňuje fanoušky po celém světě svým neuvěřitelným hlasem s vysoce oktanovým náporem heavy metalu. Ve hře je už třiatřicet let, ale nevykazuje ve svých takřka padesáti známky zpomalení.

 

 

 

 

 

SKIN

Asi vám nic neřekne jméno Deborah Anne Deyr, ale tuto zpěvačku budete znát patrně jednoduše jako Skin. Zpěvačka britské kapely Skunk Anansie, která u ní stála po boku od roku 1994, propůjčovala svou oduševnělost s poněkud agresivním vokálním stylem na celkově pěti studiových albech.

Přestože aktivita Skunk Anansie byla nejsilnější v období – střední a pozdní devadesátá léta, kapela se nakonec rozpadla v roce 2001. O osm let později proběhla reformace, která přinesla v rozmezí tří let dvě desky. Skin se také vydala na úspěšnou sólovou kariéru a posbírala pozitivní recenze na obě své desky – Fleshwounds a Fake Chemical State. Zpěvačka se stala britskou rockovou ikonou pro svůj fantastický vokální styl a ochranou známku krátkých vlasů nebo vyholené hlavy. Skin také pomohla prolomit rasové bariéry spolu s těmi genderovými v rocku.

 

 

 

LAURA PLEASANTS 

Pochází ze sludge metalové Mekky – Savannah v Georgii. Kylesa – zpěvačka, kytaristka Laura Pleasants, je démonickým andělem tavící zvuk.

I když se Laura může pochlubit impozantní kytarovou dovedností a sypání riffů z rukávu, může vám nabídnout také poněkud tupý, ale zato strhující vokální styl. Pleasants je zosobněním, vytvářející zvukovou  oblast, kde věrní posluchači se potulují pouští a setkávají se s bizarní fata morgánou. Bohyně Kylesa, šest studiových alb a s letošním Ultraviolet silnější než kdy jindy.

 

 

 

 

 

ANNA MURPHY + MERI TADIC

Švýcarští Eluveitie jsou nezaměnitelnou kapelou, která přinesla svůj jedinečný folk melodický death metal na svět v roce 2002. Co je dělá tak nezaměnitelnými je fakt, že Anna hraje na niněru a Meri na housle.

Niněra je lidový nástroj, který se datuje od cca desátého století, zatím co housle jsou výrazně modernější strunný nástroj (víme). AnnaMeri pomáhají definovat zvuk Eluveitie stejně jako živá vystoupení. Tyto dvě ženy jsou nejen půvabné, ale především nenahraditelné. Hodně štěstí při hledání někoho jiného, kdo by chtěl hrát na tyto nástroje i při turné s death metalovou kapelou! – Seznam bývalých členů kapely obsahuje totiž už o tři více ex, nežli je stav současného uskupení... osmy.

 

 

 

 

SARAH JEZEBEL DEVA

Hlas Cradle of Filth může být různý, ale ten který zanechal stopu po Sarah Jezebel Deva si zaslouží uznání v důsledku celkového zaokrouhlování hudby téhle kapely.

Britská siréna a její klasické gotické (doslova) potrubí, přineslo auru legitimity jako symfonický a neoklasicistní akt. Během své pokračující kariéry, Deva nezaspala a věnovala se spolupráci třeba s Therion, Mortiis, Angtoria a Graveworm. Cradle of Filth opustila zpěvačka po čtrnácti letech služby v roce  2008 a vrhla se na sólovou kariéru, která ji vynesla dvě alba - minulí rok EP Malediction. Sarah zažila fenomenální kariéru a má ještě pořád co nabídnout.

 

 

 

 

 

HEIDI SHEPHERD + CARLA HARVEY

Ačkoli Butcher Babies právě vydali své debutové album Goliath, v letošním roce prostřednictvím Century Media, kapela získala hodně pozornosti díky vokálnímu duu Heidi – Carla. Ohromující duo hravě přestře své mužské instrumentální kolegy, tato kombinace síly byla nazvána jako "Nejžhavější kapela na světě".

Pocházejí z hollywoodského Sunset Strip a v tomto roce měla kapela možnost představit se na věhlasném Mayhem Festivalu, kam přináší i svou horor-ific jevištní show, která je srovnatelná s produkcí Alice Coopera nebo RobZombieho. Dokonce i když jste Butcher Babies nikdy neviděli hrát na živo, možná kolem vás proletěla éterem dvojice skladeb – "I Smell a Massacre" a "The Deathsurround".

 

 

 

 

JILL JANUS

Je to čarodějnice! Ale nechcete jí spálit. Zpěvačka Huntress – Jill Janis je příliš dobrá na to, aby jí fanoušci ztratili.

Jill je ve skutečnosti trénovaná operní pěvkyně, ale i přes její talent a čtyřoktávový koloraturní sopránový rozsah, stává se smrtící sirénou (jak zaryté označení) aktivně potlačující styl kapely, namísto snahy o tvrdší zvuk zdůrazňujíc těžší nuance přítomné v hudbě HuntressJanusová není pozérka, byť se to z estetického hlediska a náručí sexuality spoře oděna od hlavy až k patě může zdát. Jako zpěvačka má odvážný styl a silnou oddanost což je pravděpodobně nejpůsobivějším aspektem hudby Huntress.

 

 

 

 

 

MLNY PARSONZ

Royal Thunder vtrhli na heavy metal rockovou scénu v loňském roce s debutem CVI. Kapela hraje psychedelikem zabarvený blues rock s trochou osaměle westernových pocitů.

Mlny Parsonz půjčuje svůj vokální talent povyšující hudbu Royal Thunder na novou úroveň. Sama je schopná zprostředkovat náladu beznadějně ztracenou, osamocující a přitom v obličeji bude naprosto oduševnělá. Nejen že zpracovává hlas tímto směrem, ale její hlas umí být i dunivý. Basový slimák, klestíce si cestu potulnými písněmi. Veškerá atmosféra vrcholí v živém prostředí, kde kytarista a bubeník v transu, používají vlastní nástroje jako končetiny, zatímco tvář Mlny je skryta za havraními vlasy, které pláčou ve smutně vyřčených slovech.

 

 

 

 

ALEXIS BROWN

Metalcorové skupiny především spoléhají na silná pěvecká vystoupení, aby jejich písně tekly stálým tempem. Koukněte na kapelu Straight Line StitchAlexis Brownovou.

Bourání pohlaví i rasové bariéry, to dovedla Alexis Brown, působící v kapele od roku 2003, založená o tří roky dříve Tennessee. Zpěvaččina metalcorová práce s hrdlem je působivá, bez ohledu na pohlaví v písních jako "Conversion" a "Remission" při využití mluvené formulace šeptá a čistá technika zpěvu v písní "One Reason". S touto paletou taktiky, je Alexis všestrannou umělkyní zdůrazňujíc Straight Line Stitch jako skupinu, která musí být zaznamenána.

 

 

 

 

 

ONIELAR

Němečtí Darkened Nocturn Slaughtercult se mohou pochlubit s jednou nejvíce přehlížených žen v metalu.

Onielar, je polského původu a táhne dvojí povinnost v black metalové kapele. Hraje na kytaru s mrtvě zabarveným kvartetem. Skrze svůj žaludek vysílá neuvěřitelné black metalové zprávy, pitvou podobné riffy, neúprosné beaty a zejména hrdelně krvácející výkřiky, trvající už cca šestnáct let. Více není opravdu nutné dodávat.

 

 

 

 

 

 

DR. MIKANNIBAL

Black metal za ta léta, rozdal i spravedlivý podíl, co do počtu až hereckých a titulovaných jmen, ale tady titul doktora není vtipem. Dr. Mikannibal má skutečný doktorát ve fyzice a ještě si našla čas s povzdechem hrát v postupující black metalové kapele.

Její hlas a divoké saxofonové hraní přinesly novou dynamiku na japonskou kapelu ve studiu a pódiu. Někdy kritizována za skromnější vydávání energie při koncertech. Dr. Mikannibal uvádí pozérsky v rozhovorech, že je pohodlná, sex symbolem a spokojená se svým tělem a vzhledem. Od roku 2007 je členkou domovské extreme metalové kapely Sigh.

 

 

 

 

 

JO BENCH

Bolt Thrower je pravděpodobně nejheavy kapela na světě, a ani baskytaristka (v tomto případě) nezastává malou roli někoho v pozadí. Ovšem i jako téměř zakládájící členkou kapely, je to možná první žena, která nejen přišla na scénu extreme metalu, ale která začala i stanovovat směr.

Zatímco mnoho žen v metalových kapelách jsou neustále v centru pozornosti, Jo Bench zůstává během posledního čtvrt století docela v klidu. Je spokojená s výstupem na jevišti, kde prsty protáčí zuby death metalových koleček a vedle spoluhráčů se stává takovým větrným mlýnem. Bolt Thrower mají neuvěřitelný smysl pro groove a nikdy nebývá stejný, ano... Jo a její basový tón udává styl hraní.

 

 

 

 

CRUCIFIED BARBARA

Crucified Barbara je moderní odpovědí na dívčí-školní hard rockové kapely. Mia Coldheart je ze zakládajících kytaristek švédské skupiny  a převzala milou povinnost po odchodu původní zpěvačky. Její hlas je cigaretově podobný Pat Benatar a představuje spousty agresivity, vášně a vysoké rockové energičnosti na kterou je kapela pyšná.

Crucified Barbara doplňuje kytaristka/dop. zpěvačka Klara Force, baskytaristka Ida Evileye a bubenice Nicki Wicked. Nenechte se zmást jejich vzhledem, muzikantky, které tvoří Crucified Barbara jsou všechny zkušenými instrumentalistkami, tvořící skálopevnou kapelu. (Jen pro zajímavost, toto jsou skutečná jména dam: Mia Karlsson, Klara Rönnqvist Fors, Ida Stenbacka, Jannicke Lindström).

 

 

 

 

LITA FORD

Lita Ford je v mnoha ohledech konečnou ženou v rocku a metalu. Poté, co se připojila k legendárním The Runaways v pouhých šestnácti, byla Lita schopna předvést své kytarové hrátky do doby, než se skupina po čtyřech letech rozpadla.

Ford pokračovala s úspěšnou sólovou kariérou, kterou započala albem Lita v roce 1988. Ti, kteří si byli vědomi schopností této ženy, definitivně padnou na kolena s písní "Kiss Me Deadly", která se stala hitem rockového molochu. Během písně Lita Ford zlomila pop formát geniálními schopnostmi sólové hráčky, které byly ve své době téměř nesrovnatelné. Rocková Bohyně začala s kytarou v jedenácti a dotáhla to k psaní písní s Ozzy Osbournem, Lemmy Kilmisterem, Nikki Sixx a mnohými dalšími. K tomuto dni je Lita Ford stále silná v kramflecích, loni vydala album Living Like a Runaway a svých pětapadesát tím hrdě popírá.

 

 

 "Už znáte odpověď na úvodní otázku?"