Education 02

|
Education 02
Datum: 
Sobota 8. Říjen 2011 - Pátek 19. Duben 2024
Město: 
Praha
Místo: 
MeetFactory
Návštěvnost: 
~ 300
Účinkující: 

Bibio, Pjoni & Ink Midget, dné

Druhé pokračování klubové noci Education Parties v pražské MeetFactory nabídlo podobný koncept jako první díl: Význačné jméno zahraniční nezávislé scény plus dva nadějné projekty z luhů a hájů českých (nyní nově též slovenských), to vše orámováno zajímavým DJingem.

Koncertní část zahájil Ondřej Holý a. k. a. dné s hostujícím Kryštofem Hanzlíkem. U elektronické hudby nebo obecně hudby postavené z velké části na práci ve studiu nastává vždycky potíž, jak se vypořádat s její živou prezentací, aby působila divácky zajímavě, a přitom nepopřela podstatu původní nahrávky. Je to o hledání ideálu mezi dvěma extrémy, z nichž jeden představuje postava/postavy upřeně hypnotizující monitor, druhý pak živá kapela hrající ovšem něco úplně jiného než na desce. Holému s Hanzlíkem se tento ideál podařilo najít. Notebook, synťák, podle potřeby až dvě španělky nebo melodika ve spojení s neodolatelným způsobem Ondřejovy komunikace s publikem všechny přítomné totálně odzbrojily. V repertoáru převažovaly nové, dosud nevydané skladby, došlo i na aktuální singlovku Cardboard and Bubble Sheet. Koncert jednoznačně potvrdil dné v pozici jednoho z pokračovatelů tuzemské downtempo tradice. Pokud jste je v akci ještě nezažili, vyražte 23. října do klubu Boro (Brno) nebo 6. listopadu do 007 (Praha).

Jméno Bibio sice nebývá skloňované tak často jako jména headlinerů minulé (Mount Kimbie) a příští (Jamie Woon) Education, to však ani náhodou neznamená, že by se jednalo o nějaké 'béčko'. Stephen Wilkinson alias Bibio hudbu vytváří už od konce 90. let, na kontě má pět řadových alb a remixy např. White Lies, Noah & The Whale nebo Neon Indian. Bibiova tvorba není záležitostí jediného stylu a tomu odpovídal i jeho půlnoční set vyznačující se mnohobarevnou eklektičností. Styčný bod s předskokany tvořila směs folku a IDM třeba v All the Flowers, postupně docházelo na další a další vlivy, namátkou funk, filmová hudba 60. a 70. let, klasický oldschool house let devadesátých, všudypřítomní Daft Punk nebo třeba glitch. Na většinu jeho setu se dalo tancovat - a publikum toho velmi ochotně využívalo - zároveň nechyběla zvukomalebnost. Bibio ukázal, že i se světlejšími, teplými barvami se dá zacházet neprvoplánově. Až ke konci vystoupení potemněl, když dal prostor tvorbě vycházející z drum and bassu. Přestože Bibiův set určitě nebyl plytký, možná na relativně krátkou hodinovou plochu soustředil až příliš různých nálad a stylů - chvílemi nebylo úplně snadné se mezi nimi přeorientovávat. Co přijde příště, jste mohli maximálně hádat.

Poslední "živé" vystoupení noci patřilo bratislavskému objevu Pjoni & Ink Midget. Navázání dystopické hudby této dvojice na sice melancholické, přesto však svým způsobem optimistické sety dné a Bibia neproběhlo zcela hladce - komu by se z rozkvetlé louky chtělo do podzemí? Zhruba po čtvrthodině však jejich koncert začal fungovat a všichni diváci, kteří po Bibiovi neodešli (odhadem cca stovka), si je náležitě užili. Mlha a stroboskopy pekelnou atmosféru výstižně dotvářely, samotná hudba by to však dokázala také. Vystoupení Pjoni & Ink Midget ukázalo, že se mezi jedny z největších nadějí nejmladší generace českých a slovenských hudebníků řadí právem. Navíc odhalilo smysl dramaturgické stavby noci - Bibio propojil nostalgii dné s temnotou vyznavačů kultu veverek.

Druhá Education párty tak nakonec dopadla ještě lépe než ta první. Zároveň se dá mluvit přímo o zhmotnění odvěkého snu hudebního fandy, tedy hodně muziky za málo peněz (200 Kč v předprodeji za 3 hodinové koncerty plus drinky za relativně normální ceny)! Jedinou výhradu bych snad měl k časování lineupu. Je super, že MeetFactory na rozdíl od klubů v centru Prahy není omezena nutností ukončit koncerty do 22:00. Na druhou stranu, konec koncertu v 02:15 zavání opačným extrémem. Pokud někdo chce pařit do tří čtyř ráno, je mu přáno. Ale myslím, že možnost stihnout např. poslední metro by dost lidí ocenilo. To nic nemění na tom, že Education Parties považuju za jeden z nejchválihodnějších počinů tuzemských promotérů, a už teď se těším na třetí pokračování.