Grégoire Fray z Thot: Čeští fanoušci nám dávají více než belgičtí

|
Grégoire Fray z Thot: Čeští fanoušci nám dávají více než belgičtí

V našem dalším rozhovoru jsme se rozhodli vyzpovídat belgickou kapelu Thot, respektive jejich frontmana Grégoireho. V jeho vůbec prvním rozhovoru pro české fanoušky nám prozradil své plány na letošní rok, vztah kapely k České republice a dokonce došlo i na žhavé téma okolo ACTA...

 

Ahoj, díky že sis pro nás udělal čas.

Ahoj, nemáš zač a děkuju moc za příležitost dělat můj první rozhovor pro české fanoušky. Možná se díky tomu naučím i trochu česky!

 

Začněme s jednoduchou otázkou. Ne všichni naši čtenáři vědí přesně, kdo vlastně jste, mohl bys letmo představit svoji kapelu?

Jmenuji se Grégoire Fray a jsem frontman belgické skupiny Thot, kterou jsem založil před několika lety. Píšu, aranžuji a produkuji všechny skladby a texty. Ale Thot je taky živá kapela díky těmto skvělým muzikantům: Gil Chevigné (bicí), Hugues Peeters (piano, klávesy), Julien Forthomme (basa) a Arielle Moens (video projekce a doprovodný zpěv).

 

Je docela těžké pojmenovat žánr, jenž hrajete, jak bys ho pojmenoval ty?

Někteří lidé říkají, že hrajeme post-industrial, protože mícháme rock, elektroniku, ambiant a akustiku. Ale já to nazývám „Vegetal Noise Music“, protože když píši, tak se soustředím hlavně na světy, které chci vyjádřit, spíše než na nějaký hudební žánr.

 

Co vlastně jméno Thot znamená?

Thot je jméno egyptského boha písma a moudrosti. Je to také jméno jedné postavy ze starého francouzského komiksu, který jsem zbožňoval, což mě inspirovalo k tomu, abych použil jeho jméno.

 

Které kapely tě nejvíce inspirovaly?

Spousty. Z různých žánrů či období. Ale nejvíc mě inspiruje umění obecně (obrazy, filmy, knihy…) spíše než kapely.

 

Vaše první vystoupení v České republice (pokud se nemýlím) bylo, když jste předskakovali Sunshine na jejich křtu, jak došlo k této spolupráci?

Máš pravdu. Máme to štěstí spolupracovat s fantastickým člověkem jménem Tomáš Paleta, který je naším manažerem v České republice a věří nám. Takže se mu povedlo domluvit tuto spolupráci a byla to velká čest hrát se Sunshine v Lucerna Music Baru náš první koncert pro české fanoušky.

 

Od té doby jste tu měli celkem úspěch, jak si to vysvětlujete?

Byl jsem v České republice už před pěti lety a věděl jsem, že bych tu mohl s mojí hudbou udělat něco velkého . Cítil jsem ve vzduchu a v srdcích lidí, že spojení by bylo možné. A musím se přiznat – jsem velmi rád za tento úspěch, protože čeští fanoušci nám toho dávají tolik, například více než jsme kdy dostali od belgických fanoušků.

 

Důležitou složkou vaší hudby jsou texty. Všimnul jsem si tvojí inspirace přírodou, odkud se to v tobě bere?

Vyrůstal jsem ve Francii, obklopen kopci a lesy. Je to stále ve mně a ještě teď cítím jejich tep v mých žilách. O deset let později jsem se přestěhoval do města (Brusel) a většina mých inspirací pochází z boje mezi těmito dvěma světy.

 

Zatím jste vydali dvě desky a několik singlů, které jsou ke stažení zdarma (nebo spíše se „zaplať, kolik chceš“ systémem), což není v dnešní době úplně obvyklé. Proč tomu tak je? Navíc, hlavním tématem posledních dní je ACTA a ilegální stahování muziky, jak se k tomuto stavíš jako muzikant?

ACTA je ostuda. Lidi, kteří pro tyto zákony hlasovali, neví, jak Internet funguje, prostě jen byli vedeni chamtivými lidmi z mezinárodních firem (velká hudební vydavatelství). Předstírají, že uživatelé internetu jsou zloději, protože sdílejí hudbu, fotky a vědomosti, ale jedinými zloději jsou oni. Ukradli svobodu, soukromí, naše práva, a to bez zeptání. Jenom aby zachránili svoje ubohé finanční zájmy.

„Ilegální stahování“ je problém, který nemůže být vyřešen represí a kontrolou. Zajímají je umělci, kteří nechávají své fanoušky stahovat jejich hudbu zdarma? Jak mohou sebrat naše práva? Internet je skvělým prostředkem, jak se sdružovat a organizovat protestní akce (jak jsme měli možnost vidět během Arabského jara), ale zároveň i místem, kde lidé jen sní svůj život namísto konání.

Strach je náš největší nepřítel.

Každopádně, já jsem se rozhodnul nechat moji muziku přístupnou komukoliv stažení a dát tak všem právo dostat se k naší hudbě. Někteří zaplatí, někteří ne. Jaký je v tom rozdíl? Všichni jsou to noví fanoušci, ke kterým se můžeme dostat později jinou cestou.

Navíc, pokud nedáš svoji muziku zdarma na internet, někdo jiný to udělá za tebe. A jestli ne, měl bys s muzikou skončit. :)

 

Často předěláváte vaše songy do akustických verzí, máte někdy v dohledné době v plánu akustický koncert?

Vlastně jsme už měli jeden akustický koncert v listopadu v Praze. Byl to náš první akustický koncert před publikem a jsme opravdu rádi, že se uskutečnil právě v Praze!

 

Alternativní kapely v Česku nedostávají příliš šancí dostat se do rádií a pouze několik muzikantů nemá další zaměstnání. Jak je tomu v Belgii?

Poměrně stejné, záleží na žánru, který hrajete. Francouzská část Belgie se zaměřuje především na pop-rock, který my nehrajeme, takže je pro nás těžké mít tolik času v rádiích, jako bychom chtěli. V Česku nás lidé oceňují více, než v Belgii.

 

 

Jaké máte plány pro rok 2012, tedy v případě, že nepříjde konec světa?

Poneseme prapor Vegetal Noise Music a zachráníme svět. :)

 

Termíny turné Thot:

 

11.02.12 - KZ Orfeum, Kadan (Cz)
12.02.12 - Klub Fabrika, Poznan (Pl)
13.02.12 - Klub Muzyczny Liverpool, Wroclaw (Pl)
14.02.12 - Rock Café, Prague (Cz)
16.02.12 - Szabad az Á, Budapest (Hu)
17.02.12 - Modrý Trpaslík, Ceská Trebová (Cz)
18.02.12 - M-Klub, Valašské Mezirící (Cz)