The Wombats na Rock for People zazářili a v listopadu dorazí do Lucerna Music Baru

The Wombats na Rock for People zazářili a v listopadu dorazí do Lucerna Music Baru

The Wombats na letošním Rock for People zazářili a potěšili několikatisícový dav pod pódiem. Ale v hudebním průmyslu mohou velká čísla často přinést opačný efekt. A čísla, která se týkají The Wombats jsou opravdu vysoká. Jejich debut z roku 2007 s názvem ‘Guide To Love, Loss And Desperation’ dostal platinu. Přes 300,000 kombinovaných prodejů indie dancefloorových hitů ‘Kill The Director’, ‘Let’s Dance To Joy Division’ (vítěz ankety roku 2008 - NME Award for Best Dancefloor Filler), ‘Backfire At The Disco’ a ‘Moving To New York’. The Wombats se stali nejlepším vývozním artiklem města Liverpool za posledních deset let, hráli pro víc než milión lidí a jejich alternativní pop sáhl na vrchol na koncertě v Liverpool Areně pro 10 000 nadšených diváků. 

Velká čísla a velké koncerty v kombinaci s dříčskou filozofií typickou pro The Wombats (v roce 2007 odehráli 50 klubových vystoupení po celé Británii během zhruba padesáti dnů) si vybraly svou daň. Turné po USA v roce 2008, které trvalo nepřetržitě osmnáct měsíců, je doslova “zlomilo...fyzicky i psychicky.” “O pár měsíců jsme to přešvihli,” říká Dan. “ Měl jsem problémy s rukama, každý večer mě příšerně bolely, takže už to bylo spíš utrpení. Byl třeba koncert, kde jsem si nepřál, aby na mě kdokoliv koukal. Seděl jsem za bicími v Glasgow a říkal jsem si s pocitem viny, co tam vlastně dělám.” 

V létě roku 2008 nahráli The Wombats další dva singly – klasiku ‘My Circuitboard City’ a jejich protivánoční song ‘Is This Christmas?’ a pak se zpěvák Matthew ‘Murph’ Murphy hned dal do skládání nových věcí na druhé album. Ale v jeho novém londýnském domově našel jen samotu a odcizení. Bez vystupování to prostě nefungovalo. “Chybou bylo, že jsem si na koncerty moc zvykl” přiznává, “a když to najednou přestalo, byl jsem nešťastný, že už nejsem na turné a na nové město jsem si absolutně nemohl zvyknout.” 

Pár koncertů, které kapela tehdy odehrála, málem skončilo tragédií. Jednou Murph dostal na náledí smyk a obrátil auto na střechu (událost inspirovala písničku ‘Motorphobia’). A během zájezdu do Dubaje se v buggině na písečných dunách málem zabil Dan s přítelkyní. První várka písniček - hudebně těžké, tvrdé a hlučné skladby s depresivními texty, které Murphy v únoru 2009 dodal na gramofirmu, byla přijata s jistými rozpaky. Basový kytarista Tord Øverland-Knudsen to potvrzuje: “ Bylo to jako grunge z devadesátých let, alespoň ty první čtyři písničky. Jako bychom chtěli dostat zpátky veškerou energii.” 

V Liverpoolu se pomalu dostávali do formy. Zvuk trochu zjemnili syntezátory a Murphovy klávesy nahradily spoustu kytar. Melodie získaly inovativnější a barevnější podobu. Ve skladbách jste zaslechli nálady jak od Depeche Mode a Echo & The Bunnymen, kombinované s arénovými ambicemi The Killers. Jako kdyby The Horrors hráli coververze Queen. Wombatovský rukopis a chytlavost skladeb ale zůstala a dokonce překonala jejich někdejší hitové pecky z tanečních parketů.

Deska se nahrávala během roku 2010 se třemi různými producenty – vše v Los Angeles– nejdříve producent U2 a REM Jacknife Lee přinesl svou preciznost do ‘Anti-D’, pak jim vypomohl Eric Valentine s ‘Tokyo (Vampires And Wolves)’ a ‘Techno Fan’. A nakonec producent Muse Rich Costey dokončil dílo, které překonalo veškeré očekávání.

“Vezmete electro a grunge a smícháte to tak trochu podobně jako na naší první desce,” říká Tord, “takové je tohle nové album.”

This Modern Glitch vyšlo v dubnu 2011 a hned vyšplhalo na třetí příčku albové hitparády v Británii. The Wombats kopli do vrtule! Na letošním Rock for People to viděli tisíce nadšených lidí.

Vy, co jste tam nebyli, nebo si snad chcete užít Wombats v klubové atmosféře, budete mít možnost 27.listopadu od 20:00 v Lucerna Music Baru.

Vstupenky na 480,- Kč + poplatky zakoupíte v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu 550,- Kc.

Více info na:

www.thewombats.co.uk
www.myspace.com/thewombatsuk
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
www.facebook.com/dsmackupromotion

Další žurnál

Clawfinger vydávají nový single

17. Srpen 2017 11:50 |
Švédští Clawfinger se po letech vrátili na pódia a navíc vydávají nový singl - Save Our Souls. Zde si ho můžete koupit.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2017 - Brutal Assault hlásí poprvé v historii vyprodáno!

6. Srpen 2017 18:23 |
Brutal Assault, 9. - 12. srpna 2017, Pevnost Josefov - Jaroměř Hudební festival Brutal Assault hlásí poprvé ve své historii vyprodáno! Jeden z největších metalových festivalů v Evropě letos naplnil kapacitu josefovské pevnosti. Na celkem pěti pódiích se vystřídá více než 110 interpretů.
... Zobrazit celý článek

One Tail, One Head chystají novou nahrávku

3. Srpen 2017 10:18 |
Norští One Tail, One Head chystají dlouho očekávanou debutovou dlouhohrající desku. Ta by měla vyjít 24. srpna u Terratur Possessions, tedy v termínu festivalu Beyond the Gates v Bergenu. Nyní si můžete poslechnout skladbu Firebirds, která vychází na maxisinglu (který obsahuje i bonusovou Prowess, která na albu nebude).  
... Zobrazit celý článek

Primus chystají novou desku

3. Srpen 2017 09:21 |
Kalifornští Primus chystají novou desku, The Desaturating Seven, která by měla vyjít 29. září. Poslechněte si ukázku z připravovaného materiálu - Seven.
... Zobrazit celý článek