ELECTRIC RELIGION - #1

|
ELECTRIC RELIGION - #1

ELECTRIC RELIGION

PSYCHEDELIC / STONER (ART, ALTERNATIVE, AVANT-GARDE, EXPERIMENTAL, HARD, PROGRESSIVE, POST, SPACE) - ROCK / METAL

 

Vítám všechny, kteří mají rádi jak tradiční, tak i netradiční podoby a polohy psychedelie a stoneru v oblasti rocku a metalu. Budu vám každý týden prezentovat všelijaké kapely, které uznávají původní hodnoty elektrické scény a budeme se pohybovat ve velmi pestrém rozmezí let. Psychedelic rock a později i přídomek metal měli na svou dobu velmi zajímavý kontrast oproti klasickým kapelám, které se chtěly stát následovníky The Beatles či Rolling Stones. Byly to převážně kapely, na které se chodilo s tím, že si duševně zameditujete. Spousta lidí k tomu ještě přidávala drogy, což už bylo i se spojením psychedelic rocku v šedesátých letech velmi silná káva. Tyto kapely už dneska skoro nikdo nezná a jen ve Spojených státech si původní generace ještě vzpomenou na jejich dny revolucionářství a rebelie.

(Stoner je zase takový hrubší projev a kompromis mezi metalem a rockem. Ostatní přídomky, které jsou rozepsané v nadpisu, jsou dalším pojítkem k tomu, jak ozvláštnit už tak nahuštěnou atmosféru obou směrů.)

Proto je úctyhodné, že i dnes se objevují kapely, které vyznávají tyto původní hodnoty. Hodnoty dlouhých skladeb, plných sól, či hypnotizujících a opakujících se pasáží. Obyčejná skladba takového člověka neuspokojí a proto je si třeba zařádí kolikrát i na hodinovém záznamu – i to nás čeká. Zmapujeme minulost, okusíme současnost a budeme poznávat velmi zručné lidi, kteří své nástroje nechají ožít.

Ještě nežli se dáme do prvého ochutnávání, je třeba podotknout, že i byť přes mou velkou sbírku a studium oněch kapel, nemusím o původu skoro moc napsat. Ono je dneska i přes silný rozvoj internetu mnohdy velmi těžké zjistit vůbec základ o některých kapelách a interpretech. Je to poněkud zvláštní, ale stane se nám to a především u interpretů velmi zralého původu. Čili mějte s tím slitování a užívejte především naservírované hudby.

Dnes si představíme:

 

EARTHLESS

Je to instrumentální psychedelic rockové trio ze San Diega v Kalifornii. Tvoří jej kytarista Isaiah Mitchell, basista Mike Eginton a bubeník Mario Rubalcaba. Dohromady se dali kolem roku 2001 a za své období vydali dvě studiová alba - Sonic Prayer (2005), Rhythms from a Cosmic Sky (2007). Na kontě mají i jeden živák - Live at Roadburn (2008) a dvě EPčka - Sonic Prayer Jam (2005), Witch / Earthless (2008).

My si představíme z jejich tvorby skladbu Flower Travelling Man, která pochází právě z posledně jmenovaného EP z roku 2008. Jedná se o 24 minut dlouhou píseň, která ve svém základu pozvolna bují, aby se ke konci rozjelo pořádné efektové šílenství… (Doufám, že se prví díl tohoto miniseriálu bude líbit a každou neděli si naladíte ELECTRIC RELIGION)