Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot mohou být odsouzeny až na 7 let vězení

|
Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot mohou být odsouzeny až na 7 let vězení

Zprávy BBC uvádí, že včera byly dvě členky skupiny Pussy Riot poslány do vazby. Důvod má být nedávný incident v kostele, kde protestovaly proti zvolení Vladimíra Putina ruským prezidentem. S těmito dvěma ženami, Naděždou Tolokonnikovou a Mariyou Alekhinou, se bude 24. dubna konat soudní přelíčení, ve kterém jim hrozí až 7 let odnětí svobody za výtržnictví.

Tato skupina proslula svým protestem, při kterém maskované odsuzovali Vladimíra Putina v předvečer prezidentských voleb (Ty, jak víme, vyhrál již v prvním kole..). Vystoupily na Rudém náměstí nebo na střeše naproti vězení, kam byli posláni odpůrci nového prezidenta.

Na Rudém náměstí zpívaly dokud nepřijela policie. Zatčeny byly poté, co 21. února v moskevském kostele skandovali: "Matko Marie, odvez Putina pryč". Pravoslavná církev tento incident odsoudila s tím, že je to rouhání. Ovšem požadují pro ně milost se slovy: "Ruské ženy si v pravoslavné církvi zaslouží spravedlivý proces". Zároveň ale církev dodává, že: "Takové chování do kostela nepatří. Nepotřebujeme tu tančící prostitutky."

Sepisuje se i petice, která má zajistit jejich propuštění. V ruské ústavě je přeci zaručeno právo na shromažďování. Když si ale vezmete, jakým způsobem funguje "demokracie" v Rusku, myslím, že jsou bez šance. Jaký na to máte názor? Zaslouží si být potrestány? A co prezidentské volby, souhlasíte se zvolením Vladimíra Putina? Podělte se s námi o váš názor!