2018-08-08 Brutal Assault 23 - středa

Datum: 
Středa 8. Srpen 2018
Město: 
Jaroměř
Místo: 
pevnost Josefov
Návštěvnost: 
19.000

První oficiální den festivalu začal ve dvě hodiny odpoledne a jako první se předvedli Jasad z Indonésie se svým brutálním death metalem. Hned na začátku byly lehké problémy s hi-hatkou, jinak vše ok. Z pódia byly cítit vonné tyčinky a zpěvákova cigareta. Hudba technicky parádní, obsahově dost všední.

Následující polští Obscure Sphinx jen s jednou kytarou zaplavili pevnost sludge/djentovým bahnem, ze kterého je zapamatovatelná především zpěvačka - jak kombinací čistého vokálu s řevem, tak vizuálně - tentokrát byla sice v civilním oblečení, teatrální pohyby ovšem proběhly.

Skotští Bleed From Within přivezli jako jedni z mála trochu toho metalcore, vlna už je prostě pryč, a mělo to všechny náležitosti, jako celek však nijak zvlášť nebavili.

Další dost žánrově osamocenou kapelou byli Armored Saint, pravověrný hevík, na který na Brutalu moc nenarazíme. Ten ovšem kupodivu oproti předešlé kapele fungoval parádně - John Bush je skvělý zpěvák a jako jeden z mála si i ve středním věku dovolil lézt po konstrukci, aniž by to mělo vliv na jeho pěveký výkon. Celá kapela hrála s nadhledem, zlehka, proběhl průřez celou tvorbou.

Steve'N'Seagulls jsou finskou obdobou krajanů Eläkeläiset - taky se zaměřují na coververze známých hitů, tito především rockových a metalových. Hudbu doplňují redneck vizáží a hrou na pro metal neobvyklé nástroje - kontrabas, mandolína, akordeon atd. Zkrátka díky tomu, že místo metalu bylo slyšet spíš bluegrass, se jednalo o jeden z vrcholů dne. Na fotkách bohužel nejsou - jejich set jsem pozoroval skrze kamery.

Kanadští Comeback Kid rozjeli HC s energií, kterou ten den nikdo před nimi ani po nich neměl - zpěvák běhal, skákal, vřískal na lidi a ti si to náležitě užívali.

Mexická Brujeria je už takovou death/nu-metalovou klasikou, která už asi ničím nepřekvapí - nezklame, ale ani nijak nově neokouzlí - na menších akcích by to byl tahák, na BA dnes představuje už jen solidní průměr.

Devadesátková legenda z New Yorku, Helmet, se se svými strojovými riffy a noisovými sóly předvedla takřka na jedničku. Oproti nahrávkám měl Page Hamilton zastřenější, míň agresivní hlas, což se ale po čtvrt století asi dá očekávat.

Američtí klasici death metalu Cannibal Corpse předvedli standardní výkon se standardním playlistem, který tvořil víceméně průřez tvorbou s léty prověřenými hity na závěr.

Francouzská Gojira si přivezla LED projekci přes celou plochu zadní stěny pódia, na které se do kombinace strojových riffů s obsahovou křehkostí promítaly výjevy z přírody. Nechyběly ani oblíbené nafukovací velryby vypuštěné do diváků. Kapela byla na BA už poněkolikáté a každý koncert je vždy lepší a právem byli letos považováni za jednoho z headlinerů a vrcholů festivalu. Jen tak dál.

Norští Whoredom Rife představují další zářez ze stáje Terratur Possessions a nijak zvlášť se žánrově nevymykají tvorbě kapel tohoto labelu. Zvuk na Metalgate stage byl docela přehulený, takže dost často kytary tvořily hlukovou stěnu, přes kterou se valily vytažené kopáky.

Černý kůň letošního BA, maďarští Tormentor, kteří po téměř třiceti letech začali opět koncertovat, byli posledním vystupujícím prvního dne na hlavních pódiích. Jejich energický blackem nasmrádlý thrash měl spoustu fanoušků, nicméně i přes technickou vyspělost hudebníků nad celou kapelou vyčníval projev zpěváka Attily, kterého známe z Mayhem, Sun O))) a dalších počinů.