Metalový klenot tepaný dvěma bubeníky? KYLESA na RfP!

Metalový klenot tepaný dvěma bubeníky? KYLESA na RfP!

Máme potěšení pro všechny příznivce Isis nebo Neurosis: na Rock for People totiž míří uznávaná kapela extrhující od sludge k atmosférickému metalu - americká KYLESA.

Pětice kovaných metalistů, která svou hudební kariéru započala v Savannah ve státě Georgia v roce 2001, přijede na Rock for People představit loňskou desku Spiral Shadow. Album, hodnocené jako jejich vrcholný, byť překvapivý mistrovský kousek, přímočaře útočí na posluchačovu psychiku a kytarová sóla nekompromisně (ale již sofistikovaněji a vybroušeněji než v minulosti) jitří jeho vjemy a prožitky. Nic pro slabé povahy. Staromódní přístup Kylesy k hard rocku, přetavený do vybroušených metalových struktur, slaví na současné hudební scéně úspěchy.

Jejich skladby jsou totiž dokonalým odrazem tělesnosti, fyzických pocitů muzikantů, kteří se na podiu vyžívají ve složité technice a přesto neztrácejí nic z hudební rozmanitosti. Prvky hardcore punku se tu mísí s drsným psychedelickým metalem, v jejich tvorbě naleznete i stopy po jejich vzorech, heavymetalové legendě Black Sabbath. Společná hudební cesta Kylesy je přitom poznamenaná tragédií.

Po vydání prvního EP alba Memento Mori zemřel kytarista, basista a zpěvák Brian Duke během epileptického záchvatu. Deziluze jakoby kapele dala do vínku ještě více vnitřní síly. Dukea nahradil baskytarista a zpěvák Corey Barhorst a na konci roku 2002 kapela vydala debutové album Kylesa. Pokud věříte v osudová znamení, zpozorněte.

Název kapely je totiž odvozen od buddhistického termínu kilesa mara, kterým se označují démoni, poskvrna a klam. Samotné slovo kilesa se pak překládá jako utrpení. Kylesa si možná i díky těžkým začátkům udržela dodnes svoji proklamovanou svobodu, hudební styly prý její členové nikdy neřešili.

„Spousta muzikantů se drží jednoho druhu hudby, nás kategorie moc nezajímají" říká zpěvák a kytarista Philip Cope s tím, že Kylesa nikdy nebyla ochotná dodržovat nějaká imaginární pravidla těchto scén. „My jsem vždy rádi hráli těžkou hudbu a líbí se nám dělat to bez ohledu na to, co je právě populární nebo co si o nás myslí média.“

A kytaristka a zpěvačka Laura Pleasants dodává: „Snažíme se neustále posouvat vlastní hranice a zkoumat, co všechno můžeme svou hudbou dokázat. A přitom doufáme, že to, co s tohoto pnutí na konci vzniká a co nabízíme publiku, je přinejmenším obohacující a originální.“

www.kylesa.com
www.myspace.com/kylesa

Další žurnál

Rock for People 2018 - Večírek pro nedočkavé

13. Červen 2018 15:32 |
Ahoj přijdou ti nadupané tři dny festivalu málo? Neboj, nám taky. Proto i letos přidáváme den navíc! Na úterý 3. července jsme připravili pro ty z vás, kteří už se nebudou moci dočkat, parádní zahřívací hudební jízdu.
... Zobrazit celý článek

Americký sludge Crowbar v červenci na Sedmičce!

8. Červen 2018 15:02 |
CROWBAR (USA) + SCAVENGERS (USA) 3. 7. 2018 - Klub 007 Strahov, Praha www.obscure.cz Sludge/hardcorová legenda Crowbar se po delší době vrací do Prahy! Nezaměnitelný valivý sound podladěných kytar, který už téměř tři dekády kočíruje frontman Kirk Windstein, míří na Sedmičku!
... Zobrazit celý článek

PROTEST THE HERO ruší celé turné

7. Červen 2018 09:33 |
PROTEST THE HERO jsou nuceni zrušit turné. Vy, kteří jste využili předprodeje, obraťte se prosím tam, kde jste lístky zakoupili. Držitelům našich e-ticketů budou peníze vráceny automaticky. V případě nejasností, pište prosím sem: filip@obscure.cz Vyjádření kapely ke zrušení turné:
... Zobrazit celý článek

Dead Cross - remix

4. Červen 2018 14:00 |
Poslechněte si remix skladby Shillelagh (Panicker Remix) z eponymního EP kalifornských Dead Cross.
... Zobrazit celý článek