Trutnoff 2017 - Hrádeček Open Air Workshop - Zahradní slavnost

Rozhodnuto: Festival Trutnoff oslaví své 30. a 33. narozeniny návratem ke kořenům a uskuteční se jako Open Air Workshop a Zahradní slavnost u epicentra svého vzniku – na zelené louce u Hrádečku. Podobně jako v roce 1987

S měsícem sazenic a rozkvetlých luk legendární festival Trutnoff ukončuje spekulace, které se okolo jeho letošního konání vytvořily. Nejstarší festival svého druhu, přezdívaný také jako Český Woodstock, se ve dnech 17. - 20. srpna vrátí ke kořenům. Ke svým třicátým a neoficiálně třiatřicátým narozeninám se uskuteční jako Open Air Workshop neboli Zahradní slavnost stejně jako v roce 1987 na soukromé louce poblíž epicentra svého vzniku – nad Hrádečkem svého náčelníka Václava Havla. Místo i rozměr jeho konání jsou více než symbolické.

Mainstreamu jsme si užili dost. Ke třiceti a neoficiálně třiatřiceti letům festivalu se vracíme ke kořenům. Festival se uskuteční podobně jako v roce 1987 na soukromé louce mezi lesy poblíž epicentra svého vzniku – symbolicky nad Hrádečkem našeho náčelníka. Zahradní slavnost by měla evokovat počátky a okolnosti vzniku setkání v letech 1984 a 1987, kdy kapely a lidé měli k sobě blíž a festivaly nebyly součástí jednoho velkého byznysu a průmyslu zábavy. Zpátky k původnímu smyslu a k podstatě, kdy vládla spiklenecká atmosféra pospolitosti, jak říkal náš náčelník. Jen doufejme, že tentokrát bez nějakých mocenských zásahů nebo louky postříkané močůvkou,“ uvádí s úsměvem zakladatel festivalu Martin Věchet.

Zahradní slavnost k třicetinám – návrat do míst, kde vše začínalo
Letošní Trutnoff tedy nebude klasickým „festivalem“, jak ho mnozí znají z trutnovského Bojiště, ale výročí bude ve znamení Zahradní slavnosti s Open Air Workshopem. Symbolicky u Hrádečku osm kilometrů od Trutnova. „Domluvili jsme si tady pěkné louky mezi lesy v podhůří Krkonoš. Jedenáct hektarů je pěkný prostor, ale i přesto bude kapacita omezena. K třiceti letům to má v sobě silnou symboliku. Mladší squaw a spolubojovníci, kteří nezažili nebo nebyli na světě, se dotknou, ti starší, kteří zažili, budou potěšeni,“ doplňuje zakladatel setkání.

Okruhem se vracíme do míst, kde vše začínalo. Po prvním rozehnaném pokusu o malý festival ve Starých Bukách v roce 1984 skončilo všech asi 120 -150 statečných, kterým se podařilo proplížit přes lesy a obklíčení tehdejší bezpečnosti, na Hrádečku. Když na místo přijel náčelník, čerstvě propuštěný z vězení, a viděl, co se děje, nic „rozumnějšího“ jej nenapadlo, než všechny pozvat k sobě domů. V roce oficiálního vzniku 1987, kdy byl festival znovu rozehnán, my s Čuňasem a dalšími pozatýkáni a louka postříkána močůvkou, byl u toho opět náčelník. Aparaturu, která ve Volanově u Trutnova zůstala napospas svému osudu, u sebe schoval ve stodole na Hrádečku. Bylo to tak konspirativní, že mi to náčelník prozradil až po třinácti letech,“ říká s úsměvem Martin Věchet.

Dlouho nebylo jasné, jak to bude s Bojištěm, dnes má jinou budoucnost
Rozruch strhla informace, že po několikaletých peripetiích organizátorů s vedením trutnovské radnice se letošní festival neuskuteční na Bojišti, kde probíhal od roku 1990, ale kdesi na soukromé louce jako v roce 1987. Přispěla k tomu liknavost představitelů města, kdy po dlouhých osmnácti letech skončila nájemci areálu smlouva. Za jeho správcovství areál viditelně zcháral a podstatnější byla jeho stranická příslušnost než rozpadající se Bojiště. Město bylo přinuceno začít hledat nového nájemce, ale i přesto, že o konci smlouvy dlouho dopředu vědělo, nic zásadního se nedělo. Objevila se pouze anketa „Co dál s Bojištěm“, která skončila fiaskem. Až v únoru radnice oficiálně oznámila, že nového správce nenašla a areál bude spravovat samotné město. „Bylo to čekání na Godota a to jsme si s našimi kapelami, kdy se vše domlouvá rok a více dopředu, nemohli dovolit. Těžko si lze představit, že v listopadu nasmlouváme kapely, zaplatíme několikasettisícové zálohy a ještě na Velikonoce nemáme smlouvu na pronájem Bojiště a neznáme její podmínky. K tomu z města veřejně začaly zaznívat hlasy o prodeji areálu nebo případných investorech, kterým se festival nemusí líbit,“ uvádějí pořadatelé a dodávají: „Místo čekání na Godota jsme si řekli, že se k narozeninám vrátíme ke kořenům. Napomohla tomu i dlouhodobá nejistota, co bude s okolními pozemky potřebnými pro festival, které radnice nechala zasíťovat a změnou územního plánu z nich udělala stavební parcely. Když jsme zde začínali, byly tady jen louky a pár domů. Dnes má Bojiště jinou budoucnost.“

Myšlenka se zrodila v zimě vysoko v horách na Pomezních Boudách 
Nápad připomenout si festivalové počátku a jít nevyšlapanou stezkou se zrodil letos v zimě vysoko v horách, kde pořadatelé připravovali v horských boudách a místním pivovaru „Malý Festival na Malé Úpě“. „Neformální koncerty a hovory se protahovaly a končily dlouho nad ránem. Duch pospolitosti se dal krájet a připomínal atmosféru počátků festivalu i prostředí rockových klubů na přelomu osmdesátých a devadesátých let,“ vracejí se do nedávných zimních měsíců organizátoři.

Blíž k horám... 
Jako o letošním místě komornějšího festivalu organizátoři uvažovali také o kraji bratrů Čapkových. To však změnila silná symbolika, návrat ke kořenům a lepší pozemek i přístupnost. „V kraji bratrů Čapkových nám v dotčené vesnici veřejnou podporu a souhlas vyjádřili jedni z nejbližších sousedů a vzápětí po veřejném seznámení s workshopem na obecním zastupitelstvu nás podpořil jeden ze zastupitelů a krátce také bývalý starosta pan Štěpán. Vizionářsky nám nabídl k pronájmu své pozemky i se svojí nemovitostí. Silná symbolika, návrat ke kořenům a větší pozemek s výhledem na hory však rozhodl. Uvidíme, co bude dál, nic nekončí. Tento rok bude přelomový, nic není natrvalo, věci pomíjejí a rodí se nové,“ uzavírají pořadatelé.

Levnější vstupenky a programový kaleidoskop
Vstupenky budou letos levnější než v předchozích letech, kdy byli organizátoři zatíženi i nestandartně vysokým nájemným za areál Bojiště. Nejvyšší cena vstupenky bude 980 Kč a je v ní zahrnuto i stanování. Pro obyvatele nejbližší obce budou ještě levnější. Při objednání 10 lístků se dostává tradičně jedenáctý zdarma. Objednávat si je je možné na stránkách festivalu.

Letošní festivalový Open Air Workshop bude kaleidoskopem hudby, debat, projekcí, seminářů a divadel. Koncerty a tradiční bohoslužby budou během čtyř dnů propojovat kruh setkání. Objeví se i výtvarné dílny a ve větší míře budou zastoupeny i neziskové a občanské organizace. Minulost, současnost a budoucnost festivalu - narozeniny, občanská společnost a výročí Charty 77“, to jsou témata, která by měla letos dominovat celému Workshopu.

hudební program? Ten bude letos alternativněji zaměřený a charakteristicky různorodý, plný dramaturgických zvratů. Skládat se bude převážně z tuzemských kapel a pozvané budou i některé kapely z roku 84 a 87. Po dlouhých letech se vrátí Tata Bojs nebo znovuobnoveníminus123minut. Nebude chybět ani v současnosti stálé populárnější rockově alternativní „Záviš v sukni“ Mucha, ale i jistoty, které mají na červené půdě pod horami nejstaršíhomultižánrového festivalu pravidelně své místo a bývají zde vřele přijímány - Sto zvířat, Čankišou, Plastic People, Hentai Corporation, Petr Váša a Ty syčáci nebo známý herec a vtipný písničkář Jiří Schmitzer. Objeví se ale i Cimbálová muzika z Horňácka nebo kapelaMáma Bubo, která měla vystoupit na festivalu v roce 1984, ale byla při cestě na koncert společně s organizátory zatčena.

Tagy: 

Další žurnál

Tool ve studiu

13. Březen 2018 15:36 |
Kalifornští Tool jsou po dvanácti letech zpátky ve studiu, aby nahráli svou pátou, zatím nepojmenovanou desku. O zvuk se postará, stejně jako na předchozím albu 10,000 Days, Joe Barresi.
... Zobrazit celý článek

Do Prahy se vrací jihoafrická senzace Die Antwoord

12. Březen 2018 09:26 |
Před posledním tuzemským vystoupením loni v létě se spekulovalo, že se minimálně u nás jedná o jejich poslední živé vystoupení. Naštěstí se ukazuje, že to byla jenom fáma. S velkou radostí oznamujeme koncert jihoafrické kapely Die Antwoord, který se uskuteční 20. srpna na pražském Výstavišti.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2018 - UPDATE KAPEL S CANNIBAL CORPSE, MYRKUR, PALLBEARER NEBO HELMET

6. Březen 2018 14:22 |
Další várka kapel je tady! Brutal Assault se tentokrát ponoří hlouběji do vod undergroundu všech možných žánrů. Deathmetalovým fanouškům přivezou čerstvou porci vnitřností, krve a deathové klasiky řezníci CANNIBAL CORPSE. Na BA také poprvé přivítáme britské progresivce AKERCOCKE, aneb málokterá kapela se po letech pauzy dokáže vrátit jednou z nejlepších žánrových desek posledních let.
... Zobrazit celý článek

Dimmu Borgir chystají novou desku

23. Únor 2018 15:57 |
Poslechněte si skladbu Interdimensional Summit z chystané desky Eonian norských symfo-black metalových Dimmu Borgir.
... Zobrazit celý článek

Brutal Assault 2018 - PORCE BLACKOVÝCH KAPEL

6. Únor 2018 14:40 |
S black metalem a další potemnělou zhůvěřilostí jsme sice ještě neskončili, přesto již po tomto updatu sestavy není pro fanoušky žánru bez lístku na BA žádné jiné spásy. Nejtemnější aktualizace sestavy je zde!
... Zobrazit celý článek